Fakta

Sted:
Lillehammer
Studietype:
Bachelor, 3 år
Studietempo: Heltid
Studiepoeng:
180
Søknadsfrist: 15. april
Opptakskrav: GENS
Poenggrenser 2024:
  • 34.60 (primær)
  • 37.70 (ordinær)
Studieplasser: 30
Nettbasert: Nei
Samlingsbasert: Nei
Deltid: Nei
Søknadskode (SO): 209485

Informasjon er oppdatert av Universitetet i Innlandet

.

Om studiet

Er du interessert i arrangementsledelse og markedsføring? Da kan Sport Management være noe for deg. Idrett, organisasjon og ledelse står i sentrum i dette studiet.

Er du interessert i kombinasjonen idrett, organisasjon og ledelse?

Bachelor i Sport Management gir deg en bred og grundig innføring i fag knyttet til arbeid med organisasjon og ledelse, kombinert med kunnskaper om idrett og arrangement. Studiet gir også innsikt i økonomi, idrettsjuss, arbeidsrett, markedsføring, medierelasjoner, samt innovasjon og entreprenørskap.

Praktisk tilnærming
I flere studieemner vil en del av aktivitetene på studiet være knyttet til praksis og til praktiske problemstillinger innen sportsadministrasjon og arrangementsledelse. Utdanningen vil på denne måten utvikle både studentenes analytiske og praktiske ferdigheter. Studiet arbeider nært med partnere innen idrett og arrangementer både lokalt, nasjonalt og internasjonalt.

Mulighet til å studere i et idrettseldorado
Lillehammerregionen er kjent for en rekke idrettsarrangement for både eliten og mosjonister, med blant annet OL (Vinter-OL i 1994 og Ungdoms-OL i 2016), ulike World Cup arrangementer og Birkebeinerarrangementene.

De populære arrangementene gir store ringvirkninger lokalt, og betyr mye for regionen, både når det gjelder tilflytting, innbyggertilfredshet, økonomi, omdømme og aktivitet. Næringen vokser både i Norge og internasjonalt, og det er i stadig større grad behov for kompetent arbeidskraft innen sektoren.

Opptaksinformasjon

Søknadsfrist er 15.april. Du søker opptak på Samordna opptak sine nettsider

For å være kvalifisert til opptak må du ha generell studiekompetanse. Du kan også søke på grunnlag av realkompetanse, da er søknadsfristen 1.mars.

Les mer om søknad og opptak

Poenggrenser

Oversikt over poenggrenser finner du her.

Videre studier

Bachelorgrad i Sports Management vil kvalifisere for videre studier på mastergradsnivå ved Høgskolen i Innlandet. Du kan søke opptak på:

I tillegg kvalifiserer utdanningen til å søke om opptak til masterstudier ved andre høgskoler og universiteter i inn- og utland.

Utveksling

Et utvekslingsopphold vil gi deg minner for livet, i tillegg til internasjonal erfaring og kompetanse, som øker dine sjanser i arbeidsmarkedet.

Som student har du en unik mulighet til å reise på studie- eller praksisutveksling i utlandet i 5. semester, noe alle studenter oppfordres til å gjøre. Vi har samarbeidsavtaler med universiteter over hele verden som tilbyr spennende emner innen Sport Management (spesielt i USA, Australia og Nederland). Emnevalg ved utenlandsk institusjon må oppfylle kravene i studieplanen, og godkjennes på forhånd av Universitetet i Innlandet. Gå til destinasjonssøket for å se utvekslingsmulighetene dine.

Reiser du på praksis i utlandet er du selv ansvarlig for å finne praksisplass, men Internasjonalt kontor vil kunne veilede deg i denne prosessen. Praksisen må godkjennes på forhånd av Universitetet i Innlandet. Ta kontakt med Internasjonalt kontor for mer informasjon.

Hvorfor reise på utveksling?Hvordan søke om utveksling?

Kvalifikasjon/tittel

Bachelor i Sport Management