Teknisk tegner

– Å se at man hele tiden kan optimalisere et bygg i form av å kombinere noe estetisk med noe funksjonelt, er det jeg liker best med denne jobben, sier Mathias.
En mann med mørkt hår og skjegg og lys t-skjorte står foran en lys vegg
Mathias Fjørtoft, 36 år
Teknisk tegner
LANDS AS, Ålesund
«Jeg kan ha hjemmekontor av og til, men jeg trives best med å være i miljøet på kontoret. Det er veldig kjekt å utveksle kunnskap og erfaring med kollegaer som har litt annen bakgrunn.»
― Mathias Fjørtoft
Tekst og foto:
Guri Hegge
Publisert: 24.06.2026
«Jeg kan ha hjemmekontor av og til, men jeg trives best med å være i miljøet på kontoret. Det er veldig kjekt å utveksle kunnskap og erfaring med kollegaer som har litt annen bakgrunn.»
― Mathias Fjørtoft
«Jeg har skaffet meg mye tegnekompetanse på egen hånd, blant annet gjennom YouTube.»
― Mathias Fjørtoft
«Selv kan jeg bli så engasjert i tegneprosessen at jeg glemmer å ta lunsj, eller å avslutte for dagen.»
― Mathias Fjørtoft

Hvorfor valgte du å bli teknisk tegner? 

– Jeg har alltid vært interessert i det visuelle og det å skape noe. På videregående gikk jeg på idrettslinje, men visste ikke helt hva jeg skulle gjøre videre. Deretter tok jeg fagskoleutdanning i illustratørutdanning på fagskole i Trondheim. Etterpå tenkte jeg litt på arkitektutdanning, men da var det ikke rett tidspunkt på grunn av flytting. 

Jeg begynte å jobbe som hjelpearbeider i et byggefirma og jobbet sammen med tømrere på byggeprosjekter. Jeg likte faget godt og tok svennebrev som tømrer, en fin kombinasjon av teori og praksis.

Etter ti år som tømrer, jobbet jeg som proff-konsulent hos bedriften Sverre Roald og lærte meg å jobbe med tegneprogram, kalkyler og byggesøknader. Jeg fikk stor interesse for tegneprogram og er veldig fornøyd med at jeg senere fikk jobb som teknisk tegner.

Image
En mann i lys T-skjorte står bøyd over et bord hvor det ligger tegninger på papir.
Foto: privat

Hvordan er en vanlig arbeidsdag for deg?

– Arbeidsdagen er i hovedsak å jobbe på kontor med dataprogram og skjerm. Vi kan også bli med kunde på befaring for å forstå prosjektet bedre.

Jeg får henvendelser fra kunder som har behov for tegninger i forskjellige faser i byggeprosessen. De fleste kundene er forhandlere og snekkerfirma som vi har faste avtaler med, men det kan også være private kunder som skal i gang med bygging.

Arbeidsoppgaven min kan være å lage alt fra en enkel skisse til en arbeidstegning. Det kan også være materialberegninger, byggesøknader og tegninger som skal følge med byggesøknaden.

I vårt firma er det som regel de mest erfarne som får henvendelsen fra kunden, og fordeler arbeidsoppgavene til hver av oss i forhold til arbeidsområdet.

En arbeidstegning for et bygg, er en detaljert tegning med detaljerte mål som tømrere kan bruke i sitt arbeid på byggeplass. Noen tømrere vil ha svært detaljerte mål, mens andre ønsker ikke så mange detaljer slik at de kan ha større fleksibilitet.

En skissetegning er en tegning uten detaljerte mål, men den skal gi et bilde av bygget ut fra ønsker som kunden har.

En byggesøknad som sendes til kommunen, skal inneholde tegninger av bygget. Det som normalt sett følger med en byggesøknadstegning er plantegning, fasadetegning, perspektiv og boligen plassert på et situasjonskart. Den må målsettes med alle vesentlige mål og beregning av arealet.

Det finnes flere tegneprogram for teknisk tegning, og dette kan variere fra bedrift til bedrift. Et av programmene bedriften min bruker er et tegneprogram som heter ArchiCad. Tegneprogrammene har uendelige muligheter, og du kan nesten aldri bli utlært. 

Jeg er selvlært, og jeg ser at praktisk erfaring fra byggeprosessen er en bra fordel. Noe av det jeg liker aller best i jobben, er å utforske programvaren. Når jeg jobber med tegning, kan jeg se for meg oppbyggingen av konstruksjonen. At jeg har både teori og praksis var vel grunnen til at jeg fikk denne jobben. 

Arbeidstiden er vanligvis klokken 08.00–16.00, men det kan bli overtid eller jobb i helgene når vi har korte tidsfrister. Jeg kan ha hjemmekontor av og til, men jeg trives best med å være i miljøet på kontoret. Det er veldig kjekt å utveksle kunnskap og erfaring med kollegaer som har litt annen bakgrunn.

– Hva kreves for å jobbe som teknisk tegner? 

– Det kan være flere utdanningsløp og flere veier til dette yrket, så det er rom for flere typer kvalifikasjoner. Utdanningsbakgrunn som er vanlig, er ingeniørutdanning eller fagskoleutdanning innen teknisk tegning. 

Min bakgrunn med svennebrev i tømrerfaget og stor interesse for tekniske tegneprogrammer er en kombinasjon som gir aktuell kompetanse. Jeg har skaffet meg mye tegnekompetanse på egen hånd, blant annet gjennom YouTube. 

Ved å ta utdanning og studier innen bygg, så vil jeg tro du får mer kunnskap om lovverket. Men det er uansett også en fordel å ha praktisk erfaring fra tømrerfaget.

Hvem passer dette yrket for, og hvem passer det ikke for? 

– Yrket kan passe for mange, men du må ha stor tålmodighet og ha interesse for det byggetekniske for å trives i jobben. Du må også ha interesse for dataprogram. Selv kan jeg bli så engasjert i tegneprosessen at jeg glemmer å ta lunsj, eller å avslutte for dagen.

Yrket passer ikke så godt hvis du sliter med å konsentrere deg.

– Hva liker du best med å være teknisk tegner? 

– Man lærer nye ting hver dag, om det er i tegneprogrammet, eller fra regelverket. Å se at man hele tiden kan optimalisere et bygg i form av å kombinere noe estetisk med noe funksjonelt, er det jeg liker best med denne jobben. 

Jeg er nysgjerrig og liker å komme til bunns i noe som er vanskelig, og jeg trives veldig godt med å jobbe med tegneprosessen. Det er givende for meg å skape funksjonelle hus og tenke ut hvordan hvert rom skal få en optimal funksjon.

Hva liker du minst? 

– Når jeg kommer i situasjoner der vi må vente på svar. Man må da ofte starte på et nytt prosjekt, eller gå tilbake til et tidligere prosjekt, for så å ta opp igjen prosjektet når man har fått informasjonen man trenger.

Image
En mann og en kvinne i lyse skjorter står ved et bord og ser på hustegninger.
Foto: privat

Hvilke andre muligheter finnes innenfor yrket?

– Så lenge du har god forståelse innenfor bygg og anlegg, er det mange ulike jobbmuligheter. Ikke alle yrker retter spesielle krav til utdanning. Et arkitektfirma krever likevel at de har riktig kompetanse for å stå som ansvarlig prosjekterende for prosjekter. 

Arbeidsoppgavene til en teknisk tegner og en arkitekt er mye det samme. Du kan også ha en jobb med spesialisering innen flere områder gjennom en byggeprosess.

Hva tjener en teknisk tegner?

– Medianlønn i yrket er 750 000 kroner i 2026.

Hvordan er sjansene for å få jobb som teknisk tegner?

– Akkurat nå er det lav aktivitet og dårlige tider i byggebransjen, så det er få ledige jobber. Vanligvis er det muligheter for å få jobb over hele landet. Hvis du har både praktisk erfaring og datakompetanse kan det være du har en større mulighet for å få jobb.

Tilhørende utdanninger

Teknisk tegning og modellering

Du lærer å modellere bygningskonstruksjoner og tekniske anlegg i 3D-modelleringsprogram.

Finn studier
Kart- og oppmålingsfag

Du lærer om hvordan man måler terreng og lager kart.

Finn studier