IT-konsulent

Hvorfor valgte du å bli IT-konsulent?
– Jeg gikk ett år med medier og kommunikasjon på videregående, men skjønte etter hvert at det ikke var helt for meg. Da fant jeg ut at IT var en mulig retning, og valgte å gå to år på IKT og servicefag. Etter det fikk jeg lærlingplass på Norges Sildesalgslag, og tok fagbrev. Det var et spor jeg kom inn på allerede på videregående, og jeg har aldri vurdert å drive med noe annet.
Hvordan er en vanlig arbeidsdag for deg?
– Ingen dager er like. Når jeg kommer på jobb, har jeg ofte mange møter, både fysisk og digitalt, fordi jeg jobber med kunder over hele Norge. Jeg produserer mye kommunikasjonsinnhold, som «tips & triks», for å hjelpe folk med å ta i bruk nye digitale verktøy.
Noen dager er rolig, mens andre kan det være full krise. For eksempel oppgraderte vi nylig fra Windows 10 til Windows 11, og det gikk litt skeis. Den ansatte mistet deler av innholdet sitt, og da måtte vi jobbe med å hente det tilbake i systemet. Slike ting skjer når man endrer på folks arbeidsverktøy, men heldigvis finnes det mange løsninger i IT.
I min arbeidshverdag snakker jeg med både teknisk kompetente folk og med ansatte hos kunden. Jeg lager opplæringsmateriell for verktøy som Teams og Outlook, og kan også være med å planlegge hvordan nye systemer skal innføres på en arbeidsplass. Da er jeg stemmen til brukerne og gir innspill på hvordan løsningen faktisk vil oppleves for dem.
Hva kreves for å kunne jobbe som IT-konsulent?
– Alt kan læres innen IT, og det finnes mange ulike fagfelt. Så lenge du er nysgjerrig og interessert i å lære nye ting, passer det for deg. Dette er en bransje i rask utvikling, så det er viktig å være engasjert og holde seg oppdatert. Men igjen: Alt kan læres, det er bare å kaste seg på toget.
Utdanningsmessig kan det være lettere å komme inn i et graduate-program om man har bachelor- eller mastergrad. Med fagbrev kan man få mer «in-house»-roller, altså faste stillinger i en bedrift, heller enn konsulentroller. Men alt avhenger av hvordan du angriper det. Vær stolt av det du gjør og vær engasjert, da tror jeg du kommer langt.
Hvem passer dette yrket for, og hvem passer det ikke for?
– Engasjement er viktig. Du trenger ikke å være utadvendt, men du må være interessert i det du skal jobbe med. Det finnes mange retninger å gå, for eksempel innen juss eller HR, og du er likevel innenfor IT-verdenen.
Hvis du derimot ikke er interessert i faget, og foretrekker at hver dag er lik og forutsigbar, passer det kanskje ikke for deg.
Hva liker du best med å være IT-konsulent?
– Variasjonen. Jeg har jobbet med IT siden jeg ble lærling som 17-åring, og verden den gang er ikke den samme som nå. Jeg har utviklet meg utrolig mye og fått mye mestringsfølelse.
Jeg ønsker at brukerne også skal kjenne på den mestringen. Det er givende å være ute hos kunder, lære om deres bransje og hjelpe dem med å lykkes. Jeg har jobbet med utallige firmaer og fått innsikt i mange ulike behov. Det kan være alt fra at de mestrer Teams bedre, til at de tør å bruke et nytt verktøy uten å bli skremt. Det synes jeg er veldig kjekt.
Mange synes at IT og endring er vanskelig. Når man for eksempel bytter systemer, kan det oppleves som en stor utfordring. Det å kunne bidra til at overgangen blir trygg og positiv for brukeren, gir meg mye.
Hva liker du minst?
– Det er en bransje i rivende utvikling, og det kan være slitsomt. Hvis du er bundet til et prosjekt over lang tid, og ikke får være med på den kontinuerlige utviklingen, kan du komme tilbake og føle at du henger litt etter. Det kan føles som å jogge ved siden av et hurtigtog, men sånn er det nok i flere bransjer.
Hvilke andre muligheter finnes innenfor yrket?
– Mange har et snevert bilde av IT, at det handler om koding eller å fikse PC-er. Men det er et veldig bredt felt. Jeg har vært med på store prosjekter med fagfolk involvert fra mange ulike retninger.
Man kan jobbe med alt fra å sette opp en ferdig rigget arbeidsplass for brukere, til regelverk, juss og cybersikkerhet. Det er mange muligheter, det gjelder bare å finne det som passer best for deg.
Hva tjener man som IT-konsulent?
– Det varierer mye. Startlønnen kan være rundt 500 000, men man kan også tjene over én million. Ansiennitet og utdanning spiller inn, men det er gode muligheter for å tjene bra hvis man jobber på.
Hvordan er sjansene for å få jobb som IT-konsulent?
– IT strømmer i blodårene til nesten alle arbeidsplasser, og jeg vet at vi mangler folk. Hvis du viser engasjement og er frampå, er mulighetene veldig gode.
Tilhørende utdanninger
IT, utvikling og programmering
Du lærer om ulike områder innen webutvikling, som for eksempel frontend- og backend-utvikling.
Finn studierInformasjons- og datateknologi
Avhengig av hvilken retning du velger, lærer du om bruk av datamaskiner, programvare, nettverk og teknologi for å lagre, behandle, overføre og manipulere informasjon.
Finn studierIT-driftsfaget
Du lærer å drifte stabile, sikre og effektive IT-tjenester, som muliggjør verdiskaping og utvikling av virksomheter.
Finn studierIT-utviklerfaget
Du lærer å utvikle, designe og integrere fleksible løsninger for et samfunn og for bedrifter som er avhengige av sikre og stabile IT-løsninger.
Finn studier