Fakta

Sted:
Annet sted
Studietype:
Videreutdanning
Studietempo: Deltid
Studiepoeng:
30

Informasjon er oppdatert av Universitetet i Sørøst-Norge

.

Om studiet

Barneanestesi er et spesialområde innenfor anestesisykepleie som krever økt kompetanse. Hensikten med utdanningen er å gi kandidaten inngående kunnskap om kliniske, faglige og etiske problemstillinger innenfor fagområdet i tråd med gjeldende retningslinjer.

Hvem passer utdanningen for?

Utdanningen er viktig for anestesisykepleiere som arbeider innenfor fagområdet, og hvor målet er å jobbe selvstendig og kunne gjennomføre kompleks anestesi til barn i alle aldersgrupper.

Studiet vil gi deg økt kompetanse innenfor fagområdet barneanestesi, ved at du oppnår inngående kunnskap i kliniske, faglige og etiske problemstillinger innenfor fagområdet. Ved endt studie skal du kunne observere, monitorere og klinisk vurdere barnets tilstand ved akutt og/eller kritisk sykdom, og ved gjennomføring av anestesi, sedasjon samt analgesi. Utdanningen vektlegger også betydningen av flerfaglig og tverrfaglig samarbeid for å sikre effektive og gode pasientforløp. Gjennom seminarer, samarbeid med medstudenter og praksis vil det nordiske perspektivet fremheves.

NUBA er en formell videreutdanning innen anestesisykepleie (.pdf)

NUBA i tidsskriftet NORDAF

Seminarer

Studiet er samlingsbasert med ulike læringsaktiviteter. Det vil være ressursforelesninger, praksisrelaterte oppgaver og arbeidskrav mellom samlingene.
Studenten gjennomfører praksis i barneanestesi ved godkjent praksissted (sykehus med barneanestesi).

Deltidsstudiet strekker seg over to semestre. Det er organisert som en veksling mellom teoribolker (seminarer) og praksis innenfor barneanestesi. NUBA samarbeider med seks helseforetak i Norden og i løpet av studieåret gjennomføres tre seminarer ved tre av de forskjellige helseforetakene.

  • Uke 39: 22. – 24. september 2026 – Oslo universitetssykehus/Simulering ved USN campus Vestfold, Norge.
  • Uke 03: 19. – 21. januar 2027 - Sahlgrenska Gøteborg, Sverige
  • Uke 17: 27. – 29. april 2027 - Odense Universitetssykehus, Danmark.

Vi tar forbehold om eventuelle endringer.

Utgifter til reise og overnatting i forbindelse med samlingene må studentene selv bekoste.

Temaer

  • Fysiologi / patofysiologi hos barn
  • Pediatri / utviklingspsykologi
  • Farmakologi tilpasset barn
  • Barneanestesiologi
  • Anestesi til premature- neonatale
  • Anestesikomplikasjoner
  • Vanskelig venetilgang
  • Smertebehandling
  • Overgrep, traumer, drukning og brannskader
  • Lovgivning / etikk/barns rettigheter
  • Kulturelle- / religiøse perspektiv

Hvordan kombinere utdanning og jobb?

Studenten er tilsatt i en anestesiavdelingen hvor barneanestesi inngår og kan ta deler av praksis på egen avdeling.

Kvalifikasjon/tittel

Videreutdanning