Fakta
Informasjon er oppdatert av Universitetet i Sørøst-Norge
.


Om studiet
Norge trenger 40.000 flere personer med IT-kompetanse innen 2030. Vil du utdanne deg til en av dem?
Hvem passer studiet for?
Studiet henvender seg til alle som ønsker seg eller har behov kompetanse innen IT og digitalisering i nåværende eller fremtidig jobb. Studiet kan enkelt kombineres med jobb da det er delvis samlingsbasert og delvis nettbasert på deltid.

– Dette studiet representerer et fagområde det er ekstrem kompetansemangel på. Skal vi som samfunn henge med og posisjonere oss i det digitale og bærekraftige skiftet, og sikre næringsutvikling, innovasjon, samfunnssikkerhet, jobbskaping og gode og effektive tjenester, er det avgjørende at vi lykkes med at både private og offentlige institusjoner har tilstrekkelig tilgang på IT-kompetanse.
Mali Hole Skogen, Teknologi- og bærekraftsdirektør i TEK Norge.
Samlinger og undervisning
Studiet gjennomføres med to emner pr semester. Hvert emne er på 7,5 studiepoeng som betyr at du tar 15 studiepoeng pr semester og således er deltidsstudent.
Det gjennomføres én fysisk oppstartsamling per emne. Denne samlingen går over to dager. Resterende samlinger gjennomføres digitalt. Mellom samlingene legges det opp til selvstendig arbeid basert på materiale som blir tilgjengelig på nett. Veiledning og samarbeid vi skje via nett.
Høsten 2026
Emne: Informasjonssystemer
Emne: Database
Våren 2027
Emne: Grunnleggende programmering
Emne: Web- og systemutvikling
Høsten 2027
Emne: Objektorientert programmering
Emne: Applikasjonsutvikling for web
Våren 2028
Emne: Informasjonssikkerhet
Emne: Kunstig intelligens (KI)
Dette lærer du på årsstudium i IT og digitalisering
Studiet gir et godt fundament til å forstå ulike problemstillinger innen IT og digitalisering. Målet med studiet er å gi studentene en grunnleggende og praktisk innføring i sentrale metoder, teknikker og verktøy innen IT, webutvikling, digitalisering. Kunnskap og praktiske ferdigheter om informasjonssystemer, databaser, system- og applikasjonsutvikling for web og programmering, kombineres med informasjonssikkerhet og kunstig intelligens (KI). Studiet er forskningsbasert, og det legges vekt på å formidle oppdatert kunnskap innenfor et fagfelt i kontinuerlig utvikling. Studiet gir grunnleggende kompetanse i nevnte (se studiemodell) IT-emner, inklusiv KI, og gir et generelt og godt grunnlag for å anvende IT/KI innen andre fagfelt, samt for videre studier.
Følgende emner inngår i studiet:
- Informasjonssystemer
- Database
- Web- og systemutvikling
- Grunnleggende programmering
- Objektorientert programmering
- Applikasjonsutvikling for web
- Informasjonssikkerhet
- Kunstig intelligens (KI)
Ta kun enkeltemner?
Er du ikke klar for et helt årsstudium enda? Høsten 2026 tilbyr vi Informasjonssystemer og Database som enkeltemner.