Fakta
Informasjon oppdatert
20. februar 2025.


Om studiet
Vil du vite mer om forholdet mellom læring og teknologi, og hvordan du kan bruke digitale ressurser og verktøy for å fremme læring i skolen og arbeidslivet? Da er dette emnet for deg.
Den teknologiske utviklingen går i rasende fart og det er et økende behov for digital kompetanse i samfunnet. I dette emnet ser vi på bruk av teknologi i læringssammenheng og hvordan det har utviklet seg i et historisk perspektiv.
Du vil lære om muligheter, begrensninger og utfordringer ved bruk av digitale ressurser og verktøy i undervisning og opplæring. Videre vil du få kompetanse om hvordan å designe for teknologistøttet læring i ulike kontekster som i skolen og arbeidslivet.
Emnet er relevant for alle som er nysgjerrig på koblingen mellom pedagogikk og teknologi.
Undervisningsopplegg
Nettstudier gjør det mulig for deg å studere når du vil, hvor du vil. Det er en fleksibel studiemetode, som gjør at nettstudier kan tilrettelegges for enhver timeplan og situasjon.
Vi bruker læringsportalen Canvas. Her finner du blant annet:
- forelesningsvideoer
- oversikt over pensum og studieløp
- læringsmål
- planleggingsverktøy
- øvingsoppgaver
- innleveringsoppgaver
- mulighet til å kommunisere med din personlige veileder og medstudenter m.m.
Gjennomføringen er basert på arbeid med pensum, veiledningstekster, videoforelesninger, øvingsoppgaver, innsending av obligatoriske oppgaver, samt gjennomføring av en skriftlig eksamen. Fagstoffet i læringsportalen er ordnet i en bestemt rekkefølge, slik at du lett forstår hva du skal gjøre til enhver tid.
Du vil gjennom studietiden din ha tilgang på veileder i emnet. Veileder vil også gi deg tilbakemeldinger på de obligatoriske oppgavene du leverer i løpet av studietiden.
Ettersom dette er et nettemne forutsettes det at du har tilgang til en PC/Mac med oppdaterte nettlesere.
Når du blir student får du tilgang på studentdemokratiet og velferdstiltak gjennom Studentunionen.
Opptakskrav
Læringsutbytte
Målet er å ruste studenten med en grunnleggende forståelse for muligheter og utfordringer ved teknologistøttet læring, samt sette studenten i stand til å forstå hvordan man kan planlegge, vurdere og tilrettelegge for pedagogisk praksis i ulike digitale kontekster.