Nøkkelinformasjon
Om studiet
Dette er linja for deg som elsker å reise, oppdage og nyte enkelt friluftsliv! Bli med en måned på backpacking i Asia inkl Maldivene, en uke på tur i Europa, padleeventyr og hyttetur i vakre Sør-Norge
Er du en framtidig backpacker som vil reise jorden rundt? Klassen ser på ulike reisemål og blir enige om hvilke destinasjoner som skal besøkes i både Europa og Asia.
Noen ønsker mange land, mens andre ønsker mer fordypning. Sørøst Asia med Thailand, Kambodsja, og Vietnam er billige, og kan for eksempel kombineres med en tur til Sri Lanka eller Japan. Mulighetene er mange! I tillegg må alltid mellomlanding benyttes, og den kan gjerne bli i Midtøsten (Dubai).
Det blir også en tur i Europa. Kanskje skal vi fly til Krakow (Polen), og ta tog/buss til byene Bratislava (Slovakia), Wien (Østerrike), og Budapest (Ungarn). Reiser vi i slutten av november får vi med oss mange tradisjonelle julemarked.
Det blir en del arbeid i klasserommet med forberedelser til turene. Du vil få innblikk i hva som innebærer i å planlegge og gjennomføre gode turer på budsjett!
Noen tema gjennom skoleåret er destinasjonsutvikling,
events, bærekraftig reiseliv og ulike typer reiseliv. Vi
kommer til å besøke ulike reiselivsbedrifter, alt fra hotell til
flyplass, Dyreparken i Kristiansand til cruiseskip.
Det enkle friluftslivet er en viktig del av
faget og gir oss et forfriskende avbrekk fra klasserommet.
September er friluftsmåneden, her planlegger vi en
padletur med overnatting i hengekøye under
stjernene, og en fjelltur der vi besøker flere
av DNTs enkle hytter. Turene kan inkludere dagsetapper
på opptil 10 km (ca. 3,5 timers gange).
Her handler det ommestring og naturopplevelser – ikke prestasjon!