Fakta
Informasjon er oppdatert av UiT Norges arktiske universitet
.


Om studiet
Satellitteknologi-ingeniører er avgjørende for FNs bærekraftmål. Studiet er unikt innen sitt felt i Norge og åpner for en spennende karriere. Studiet er fremtidsrettet innenfor et fagfelt som samfunnet har blitt avhengig av og der Norge har en sterk posisjon. Satellitteknologi studiet gir et grunnlag for å kunne gjennomføre et større satellittprosjekt, inkludert satellittbane-design, banemekanikk-beregninger, støtteelektronikk til instrumentering, design av satellitten samt tilhørende kontrollsystem. Som en del av Norges satsning innen romteknologi har UiT nylig finansiert en studentsatellitt som skal skytes opp fra Andøya. Dette kan du bli en del av.
NB! Mindre endringer på studieplanen kan forekomme på grunn av pågående arbeid med studieporteføljen ved UiT.
Du er kanskje ikke klar over at du bruker satellitter hver eneste dag? Mobilen din stiller klokken og forteller deg hvor du er ut fra navigasjonssatellitter. For å vite hvilket vær det er i morgen, bruker vi værsatellitter. AIS satellitter overvåker hvor skip er til enhver tid. Kommunikasjonssatellitter sender TV-signaler over hele verden og jordovervåkningssatellitter overvåker mengden snø, avskoging, hvor det bygges, skogbranner, ressursforvaltning og lignende.
Gjennom studiet vil du lære om hva som skal til for å bygge for denne teknologien, og hvordan den kan brukes. Utdanningen gir mange muligheter innenfor nasjonale bedrifter og forskningsvirksomheter, og åpner videre dører internasjonalt for den som ønsker seg utenlands.
En oversikt av faglig innhold gis best under fanen «Oppbygging av studiet».
Siste semester på Bachelor domineres av selvstendig arbeid i hovedoppgaven. I denne arbeides det gjerne med en oppgave som er gitt fra industrien eller knyttet opp mot forskningen ved UiT. Oppgaven er forankret i reelle problemstillinger fra samfunns- og næringsliv eller forsknings- og utviklingsarbeid.
Våre studenter har tidligere deltatt i nasjonale satellittprosjekter der to cube-satellitter (Ncube og HinCube) har blitt utviklet og skutt opp. De har deltatt i internasjonale student-prosjekter som blant annet: ESPRIT i samarbeid med University of Pensylvania/NASA, G-Chaser i samarbeid med University of Colorado/NASA, og RaPTeX i samarbeid med ESA.
I 2022 ble et nytt studentsatellittprosjekt UNICube startet som vil inngå i emnene i studieretningen. Du vil også kunne ta del i dette prosjekt utenfor emnene. I forbindelse med dette er det inngått et samarbeid med Andøya Space. Dette kan du bli en del av. Les mer om studentsatellitten her.
Som en del av UNICube er studentene for øyeblikket en del av NASA og Andøya Space’s GHOST-mission med sitt eksperiment SERPENT. Dette skal skytes opp fra Andøya Space i slutten av 2025. Les mer om SERPENT her.
Opptaksinformasjon
- Generell studiekompetanse eller realkompetanse.
- Fullført og bestått 2-årig teknisk fagskole (rammeplan av 1998/99 eller tidligere) eller nyere godkjent teknisk fagskole etter lov om fagskoleutdanning
Flere opptaksveier: Mangler du studiekompetanse, men har yrkesfag eller fagbrev kan du likevel kvalifisere for opptak til ingeniørstudier. Sjekk hva som gjelder for deg
Søkere som er over 25 år eller eldre i opptaksåret, kan søke opptak på grunnlag av realkompetanse.
Krav til realkompetanse:
Søkeren må ha relevant yrkeserfaring*) i minimum 5 år omregnet til heltid. Inntil 2 av disse årene kan erstattes av:
- Militær-/siviltjeneste (førstegangstjeneste), inntil ett år
- Relevant utdanning fra videregående skole, folkehøgskole eller tilsvarende
- Relevant ulønnet arbeid (tillitsverv, organisasjonsarbeid, politiker)
- Omsorgsarbeid for egne barn kan telle inntil ett år.
*) Relevant yrkeserfaring kan være innenfor fagområder som danner grunnlag for fag-/svenneprøve til Ingeniør Satelitteknologi via Y-vei
Karrieremuligheter
Studiet er unikt innen sitt felt i Norge og åpner for en spennende karriere. Studiet er fremtidsrettet innenfor et fagfelt som samfunnet har blitt avhengig av og der Norge har en sterk posisjon. Videre er det mange muligheter for karriereutvikling både innenfor nasjonale forskningsvirksomheter og bedrifter, og studiet åpner for muligheter internasjonalt for den som ønsker seg utenlands.
Bedrifter og institusjoner som er aktuelle etter endt utdanning som ingeniør i satellitteknologi er:
- Forsvarets forskningsinstitutt
- SINTEF
- NORCE
- Norsk Polar Institutt
- Meteorologisk Institutt
- Nansen Environmental and Remote Sensing Centre
- Alle Kongsbergs divisjoner, som - Kongsberg Defence & Aerospace, - Seatex, - Satellite Services, - Space and Surveillance
- T&G
- Clara
- Eidel
- Space Norway
- Vake.ai
- TSAT
- Telenor Satellite
- EMC Satcom Technologies
- NAMMO
Utveksling
Studiestedet har kontakt med flere utenlandske høgskoler og universiteter, og flere av våre tidligere studenter har oppholdt seg i perioder ved slike utdanningsinstitusjoner. Fakultetet hjelper til med å legge slike opphold til rette for interesserte studenter, slik at disse utenlandsoppholdene kan inngå som en del av utdanningen ved UiT i Narvik.